Vakolás házilag

Az építkezés, illetve lakásfelújítás során számos olyan munka van, melyet házilag is el tudunk végezni, ha nem sajnáljuk rá az időt. A vakolást a legszerencsésebb a nyári hónapokban elvégezni, mikor meleg és száraz az időjárás. A vakolás már szinte a munkafolyamatok végét jelenti, általában előtte kerül kivitelezésre például az elektromos és a vizes alapszerelés is.

A vakolatokat típusuk szerint a következőképpen csoportosíthatjuk:

Hagyományos vakolatnak nevezzük a megfelelő alapanyagokból házilag elkészített vakolatot. Ehhez szükségünk lesz mészhidrátra, cementre és valamilyen adalékanyagra, amely lehet például a homok. Az alapanyagok kötését a hozzáadott víz oldja meg. Ha nem szeretnénk házilag elkészíteni a vakolóanyagot, akkor készen is megvásárolhatjuk. A gyári vakolatoknak két altípusa ismert a nedves és a száraz vakolat. A nedves a kibontás után rögtön használható, a szárazhoz viszont még vizet kell adnunk.

Vakolás előtti fal

Vakolás előtti fal

Vakoláskor általában házilag sem elég egy réteget felvinnünk a felületre, hanem szükség van a felület előkészítésére, majd egy olyan rétegre, amely kiegyenlíti a falat, tehát sima egyenes lesz a vakolandó felület, majd a legvégén visszük fel a külső réteget a falra. Ezt a felépítést inkább a lakóépületek külső vakolásakor kell betartanunk, a belső terek falainál sokszor elég egy réteget felvinni házilag is. Érdemes a felvitelnél úgynevezett tapadóhabarcsokat alkalmazni, hogy a felvitt réteg és az alap között a kötés megfelelő erősségű legyen.

  
Iktatva: Felújítás Címkék: 

További olvasnivaló

Otthon házilag 2013