Borkészítés házilag

A bort nagyon sokan szeretnék házilag elkészíteni saját maguknak. Ennek több oka is lehet, egyrészt így minőségi árut tudnak előállítani, másrészt ez a megoldás kevésbé terheli meg a pénztárcánkat, mintha a boltokban vásárolnánk meg a készterméket. A legszerencsésebb, ha saját szőlőnk van, melyet fel tudunk használni a házilag készített bor alapanyagaként, azonban ha ez nem áll rendelkezésre számos helyen vehetünk házi körülmények között termesztett, jó minőségű szőlőt, mely a borunk alapanyaga lehet.

A házilag készített bornál nem kell feltétlenül ahhoz ragaszkodnunk, hogy kizárólag egyfajta szőlőt használjunk fel, hiszen a szőlőfajták keverésével, egyedi ízvilágú terméket hozhatunk létre. A borkészítés első lépése, hogy kierjesszük a szőlőt. Először erre alkalmas edényeket kell beszereznünk, melyek alapanyaga fa vagy üveg legyen, de semmiképpen ne műanyag. Ezekbe az edényekbe töltsük bele a szőlőszemek kisajtolása után nyert mustot.

A bor alapanyaga

A bor alapanyaga

Miután a szőlőt lecsumáztuk, kisajtoltuk és az erjesztő tálba töltöttük, adnunk kell hozzá kristályos borként. A hozzáadásnál figyeljünk nagyon az arányokra, a borkén mennyisége a szőlő mennyiségének 0,01 %-a legyen. Az erjesztési időt a lehető legrövidebbre kell leszorítanunk. Az erjesztési folyamat alatt, a must cukortartalma fog etil-alkohollá átalakulni. Az erjedés befejezése után 30 nappal a készterméket el kell távolítanunk a nagyobb fajsúlyú, tehát a hordó alján összegyűlt nem hasznos anyagtól. A nem hasznosítható anyag általában az egész mennyiség tizedénél kevesebb szokott lenni.

  
Iktatva: Kamra Címkék: ,

További olvasnivaló

Otthon házilag 2013