Érmék tisztítása házilag

A régi érmék tisztítása házilag is történhet, ám a folyamat során nem veszélyeztethetjük azok értékét: nem dörzsölhetjük, nem érintkezhetnek koptató anyagokkal, de még arra is vigyáznunk kell, hogy ujjainkkal se hagyjunk nyomot rajta. Ezért fontos, hogy tisztítás során használjunk latex kesztyűt. Az aranyból készült érmék idővel világosabb színűvé válnak. Mivel nemesfémről van szó, kémiai tulajdonságának köszönhetően az arany nem színeződik el a tisztítás során. Általában meleg vízzel és szappannal tisztítják. Használhatunk desztillált vizet is, majd óvatosan pamut ronggyal töröljük meg.

Az arannyal ellentétben az ezüst aktívan részt vesz a kémiai reakciókban. Az ezüstérmék az idő múlásával megfakulnak, szürkévé válnak, vagy barnás-feketés színt kapnak. Ezeket eltávolíthatjuk ecetbe, citromlébe, ammóniába vagy acetonba helyezve az érméket, majd tiszta, puha ronggyal megtörölgetve.

Érmék tisztítása házilag

Érmék tisztítása házilag

A réz gyorsan reagál a vegyi anyagokra. Ezt használják leggyakrabban az érmék készítéséhez. Ha megbarnul a rézérme, olívaolajba vagy szőlőmag olajba téve tisztíthatjuk meg. Hosszabb ideig eltarthat, míg megszabadulunk a rézérmén található szennyeződésektől.

A nikkelből készült régi érmék szürkévé válnak. Meleg vízzel, szappannal és egy puha fogkefével tisztíthatjuk meg. A makacsabb szennyeződések eltávolítására használjunk desztillált vízbe kevert ammóniát 1-3 arányban. A régi érmék tisztítása házilag sok türelmet és figyelmet igényel. Nem lehet gyorsan „letudni”, mert egy elsietett mozdulattal értéktelenné válhatnak értékes érméink.

  
Iktatva: Felújítás, Otthon Címkék: , , , , ,

További olvasnivaló

Otthon házilag 2013